Trimite o ştire - Fii redactor

"cetăţeanul informat citeşte
                         Clujul necenzurat"
Telefonul cititorului:
(+4)0745.958.108
Publicitate  Redacţia  Contact
Clujul necenzurat - articole
      
» Noutati
Breaking News/
 • Lifestyle
  • Monden
  • Beauty
  • Fashion
  • Make-up
  • Sanatate
  • Horoscop
  • Arta culinara
Ştiri externe Evenimente Sport
Concurs
Ziarul tipărit


LogareCategorii
Noutati [59]
Evenimente [46]
Aministratie [5]
Cultura [20]
Lifestyle [1]
Sport [0]
Comunicate [0]
Cimpia - Turzii [0]
Turda [0]
Social [18]
Huedin [0]
Politic [4]
Gherla [0]
Economic [2]
Dej [0]
Actualitate [8]
Bussines [3]
Stiri externe [1]


Sondaje
Evaluează site-ul
Total răspunsuri: 43


Parteneri:
 • Creeaza un site
 • Jocuri online gratuite
 • Masa te de lucru
 • Videouri educative
 • Pagina fanilor Ucoz
 • Director Romanesc


 • Bine aţi venit, Vizitator · RSS 21-Iulie-2019, 5:18 PM
  Principală » Articole » Noutati

  Piticu' Boc o plantat pomi!

  $IMAGE1-left $Primarul clujului, domnul Emil Boc a participat la plantat de pomi intr-o actiune a primariei pentru a atrage atentia asupra poluarii mediului. Astfel orasul nostru se aliniaza in lupta impotriva poluarii mediului si se spera ca pana in 2020 sa se atraga cat mai multe fonduri europene pentru acest lucru. Domnul primar a declarat pentru CNZ:

  "Ma bucur ca am aceasta onoare si pot contribui la infrumusetarea orasului nostru. As dori insa sa vina mai multi clujeni la aceasta actiune pentru a se simti cat mai aproape de natura. In urmatoarea perioada avem in vedere plantarea in toate cartierele acesti pomisori minunati."

  Primarul Emil Boc a plantat astăzi copaci. Săpatul este una dintre muncile lui Emil Boc, care de când era persoană publică a făcut de toate: a deszăpezit, a condus tramvaie, a dirijat fanfara sau a jucat fotbal. Lista este însă uriaşă şi depăşeşte cu mult cele 12 munci ale lui Hercule.

  Acţiunea de plantare face parte din proiectul multianual al municipalităţii de a împăduri zonele din partea industrială de nord a oraşului și reunește reprezentanți din întreaga comunitate clujeană: instituţiile militarizate, instituţiile de învăţământ, administraţia publica locală, cluburile sportive şi voluntari.

  Astăzi, a fost rândul administraţiei locale. Consilierii locali, în frunte cu primarul Emil Boc, au pus mâna pe hârleţe şi găleţi de apă şi au plantat puieţi de salcâm şi cer. "Fac asta de la şapte ani, când eram la mine în sat şi ne duceau la plantat cu clasa", a precizat edilul, bătătorind pământul cu pantofii, în timp ce le explicat jurnaliştilor tehnica de plantare a copacilor. Reprezentanţii municipalităţii au fost ajutaţi de militari, poliţişti şi elevi.

  În cadrul acţiunii de împădurire din acest an vor fi plantaţi 10.000 de arbori. "Sper ca peste ani să venim aici, să bem ceai la umbra acestor copaci. Dacă s-ar prinde măcar două treimi din ce plantăm aș fi mulțumit, dar știți cum e, nu e pădure fără uscături și întotdeauna mai există și probleme", a mai spus Boc.

  Oile şi caprele distrug munca anilor trecuţi

  Referitor la copacii plantanţi în anii trecuţi, Vasile Moldovan, şeful Serviciului Spaţii Verzi din cadrul Primãriei Cluj-Napoca, a spus că există nişte probleme: ciobanii intră noaptea pe teren, iar oile şi caprele rod şi rup vlătarii. "Uitaţi cum sunt decojiţi aici, sunt roşi de oi că se vede lână prinsă în crenguţe. Nu ne putem înţelege cu ciobanii. Am venit şi cu poliţia. Au fost amendaţi".

  Proiectul "Pădurea clujenilor" a fost derulat de municipalitate în 2009.

  Categorie: Noutati | Adăugat de: DjCipry (04-Aprilie-2014)
  Vizualizări: 695 | Rating: 0.0/0
  Total comentarii : 0
  dth="95%" cellspacing="1" cellpadding="2" class="commTable">
  Prenume *:
  Email:
  Cod *:
  Home
  dfghjkl;
  Social | Politic | Cultural | Lifestyle | Administraţie | Ştiri externe | Evenimente | Sport | Din judeţ culese | Utile | Concurs
             

  Redacţia:

  Editor:    Intrp. Indiv. Kiss Renaldo Rudolf Ioan
  Adresa:   str. Cezar Baltag, nr.25/mansardă (vezi harta aici)

  Contact:

  Email:     redactia@clujulnecenzurat.info
  Telefon:  (+40) 745.958.108

  Cod identificare:

  ISSN:    2247-9538
  ISSN-L: 2247-9538

  Clujul necenzurat@2011-2019 | Toate drepturile rezervate
  Creaţi un website gratuit prin uCoz